Münih Teknik Üniversitesi – Yüksek Lisans Kabulü

Merhaba,
Daha önce Münih Teknik Üniversitesi (TUM)’nde yüksek lisansa nasıl başvurabileceğinizi detaylarıyla anlatmıştım. Eğer bu yazımı daha okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz. Bugün de yüksek lisans kabulü ve sürecin takibinden bahsedeceğim.

Yüksek lisans başvurusu, takibi ve daha sonrasında yapacağınız birçok işlem için her zaman TUMOnline sistemini kullanıyorsunuz. Çoğu işlemin tek bir platformda toplanmış olması çok büyük bir avantaj. Linke buradan ulaşabilirsiniz. 🙂

Advertisements

Önceki yazımda bahsettiğim üzere başvuru dokümanlarınızı TUMOnline sistemine yükledikten sonra dokümanları posta yoluyla üniversiteye gönderiyorsunuz. Şimdi bütün sürecin takibini TUMOnline’da nasıl yaptığınıza bakalım.

Yüksek Lisans Kabulü

TUMOnline sisteminde başvurunuzu dört ayrı kategoride takip ediyorsunuz. (Sistemdeki karşılıklarını da parantez içinde görebilirsiniz.) Detaylara geçmeden önce sistemde durum güncellemelerinde kullanılan simgelerden ve anlamlarından bahsedeceğim.

Doküman sisteme yüklenmemiş ya da yüklenen doküman henüz kontrol edilmemiş

Doküman kontrol edilmiş fakat dokümanda problem var (Durumu bu şekilde olan doküman icin problemin ne olduğunu mutlaka detayında belirtiyorlar.)

Doküman kontrol edilmiş ve hiçbir problem bulunmuyor

Doküman alınmış fakat henüz kontrol edilmemiş

1) Online başvuru teslimi (“Submission of application”)

Bu kategoride başvurunuz esnasında yüklediğiniz dokümanların özetini görüyorsunuz. Ayrıca sistem size başvuru dokümanlarınızın durumunu daha önce bahsettiğim işaretler ile gösteriyor ve online başvuru teslim sonucunuzu iki maddede bu işaretlere bağlı olarak özetliyor.

 • Başvurunuzun elektronik olarak üniversiteye iletilmesi (“Received electronically”)
 • Başvuru dokümanlarının üniversitedeki yetkililer tarafından kontrol edilmesi (“The application documents have been checked and they are complete.”)

Online başvurunuzu tamamladığınızda “Received electronically” maddesi direkt yeşil tik oluyor. Fakat başvuru dokümanlarının incelenmesi biraz sürdüğü için önce kırmızı çarpı ya da mektup simgelerini görüyorsunuz. Bu noktada kabul için gerekli bütün dokümanlarınızın incelenmesiyle hepsi için yeşil tik elde etmelisiniz. Bu dokümanların birinde bile eksiğiniz olursa süreç sizin için devam ettirilmiyor. Dolayısıyla red almış oluyorsunuz.

2) Kabul durumu (“Admission”)

Eğer kabul için bütün dokümanlarınızda yeşil tik varsa, bir sonraki aşamaya geçiyorsunuz. Daha önceki yazımda başvurunuzun iki aşamada değerlendirildiğinden bahsetmiştim. Bu kategoride iki aşamayı da görüyorsunuz. Bunlar seviye 1 ve 2.

 • Seviye 1 – Eger 69 üzerinden 51 ve üzeri puan aldıysanız direkt kabul ediliyorsunuz, 69 üzerinden 44 ve altında puan aldıysanız ikinci seviyeye geçiyorsunuz
 • Seviye 2 – Eger 99 üzerinden 70 ve üzeri puan aldıysanız kabul ediliyorsunuz

Bu noktada eğer kabul aldıysanız, bir sonraki kategoriye devam ediyorsunuz.

Fikir vermesi adına aşağıda başvuru sürecimden itibaren ne kadar süre geçtiğini görebilirsiniz.

Yaz dönemi icin 15 Kasım’da başvurular kapanmıştı ve 9 Ocak’ta kabulüm gelmişti. Seviye 1’de direkt kabul almıştım. Dolayısıyla benim için seviye 2 değerlendirmesi hiç olmadı. Buna bağlı olarak süreç benim için yaklaşık 2 ayda netleşmişti.

3) Teklif (“Study place”)

Bu kategoride yüksek lisans kabulü elde ettiğinize dair bir teklif geliyor. Eğer fikriniz değişmediyse kabul etmeniz, değiştiyse de reddetmeniz bekleniyor.

4) Kayıt (“Enrollment”)

Teklifi kabul etmeniz durumunda kayıt için gerekli belgeleri tamamlamanız ve bütün belgelerinizin yeşil tik durumunda olması gerekiyor.

Açıkçası ben başvurumda kayıt için gerekli olan belgeleri de en başta yüklemiştim. Dolayısıyla neyin eksik olduğuna dair yetkili kişilerin notlarını daha erken öğrenme fırsatım olmuştu. Size de bunu tavsiye ederim. Böylece süreciniz daha hızlı ilerler.

Peki hangi belgeler başvuru için gerekli, hangileri kabul aşamasında gerekli derseniz aşağıda görebilirsiniz. 🙂 Bu noktada GMAT’in opsiyonel bir doküman olduğunu tekrar belirtmek isterim.

Yüksek Lisans Kabulü – TUMOnline Sistemi – Kabul için Gerekli Dokümanlar
Yüksek Lisans Kabulü – TUMOnline Sistemi – Kayıt için Gerekli Dokümanlar

Bunun dışında kayıt için bir de dönem ücretini yatırmanız bekleniyor. TUM için bu ücret dönem başına 129.40 €. Ödeme üniversite tarafından alındığında bu madde de yeşil tik alıyor. Üniversitenin ücreti alıp sistemde bunu yeşil tik olarak işaretlemesine kadar 4 – 5 gün gibi bir süre geçebilir.

Bütün belgeleriniz ve ödemeniz yeşil tik olduğunda da kayıt maddesi yeşil tik alarak resmi kaydınız tamamlanmış oluyor.

Bir sonraki yazımda kabul sonrası neler yapmanız gerektiğini anlatacağım. Facebook ve Instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. 🙂

Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Sorularınız varsa yorum kısmından sorabileceğiniz gibi, Instagram ya da Facebook‘tan da bize ulaşabilirsiniz. 🙂

Eğer Münih Teknik Üniversitesi’nde istediğim gibi bir program yok diyorsanız da Almanya’da diğer yüksek lisans programlarını nasıl bulabileceğinize buradan bakabilirsiniz.

Paylaş !

Advertisements

Önerilen İçerikler

6 Yorum

 1. Merhabalar,
  Ben de bölümden kabulümü aldım. Ancak degree Certificate ile Diploma arasındaki farkı tam olarak anlayamadım yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba Ekin,
   Tebrik ederiz 🙂 “Degree certificate” transkript, “Diploma” da üniversite mezuniyetinde aldigin belge oluyor.

 2. Merhabalar,
  Ben 2021 yazı mezun olacağım ve eğer 2021 Eylül ayında master’a girmek istiyorsam ne zaman başvurmam gerekiyor? Ayrıca 100 % İngilizce okuyorum bölümümü, Ielts score almadan bunu kullanabilir miyim? Teşekkürler 🙂

  1. Merhaba,

   Hangi üniversite ve programa başvurmak istediğine göre tarihler değişiklik gösterebilir. Münih Teknik Üniversitesi’ndeki Management & Technology yüksek lisansı için 1 Nisan – 31 Mayıs arasında başvurunu tamamlaman gerekiyor. Fakat Corona dolayısıyla başvuru tarihlerinde değişimler olabiliyor. Bu yüzden üniversitenin sitesinden tarihleri kontrol etmende fayda var. Eğer bölümünün eğitim dilinin %100 İngilizce olduğuna dair öğrenci işlerinden antetli kağıda İngilizce bir yazı alabilirsen bu belgeyi dil zorunluluğu için kullanabilirsin. ☺️
   Başvurunda şimdiden başarılar 🙋🏼‍♀️🙋🏻‍♂️

 3. Merhaba,
  not ortalamam şu an 2.35, 2.70 olmalı en az diye bir şey okudum. Doğru mu?

  1. Merhaba Betül,
   Management ve Technology yüksek lisans programinda not ortalamasiyla ilgili basvuru sarti yok. Fakat basvuranlarin bildirdikleri bütün dokümanlar puanlanarak siralama yapilip kabul ya da red veriliyor. Dolayisiyla yüksek not ortalamasina sahip olursan secilme sansin da artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir