Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Herkese merhaba,
Bugünün konusu Almanya Aile Birleşimi Vizesi. Hangi belgeler gerekiyor, nasıl başvurmak gerekiyor ve bu vizenin çıkması ne kadar sürer gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım. Umarım keyifle okuyacağınız ve faydalı bir yazı olacak. İyi okumalar.

Eğer eşlerden biri ya da ebeveynlerden biri Almanya’da ikamet ediyorsa, Alman vatandaşı ya da sınırlı – sınırsız oturum iznine sahip bir yaşayan ya da sınırlı – sınırsız oturum iznine başvurusunu yaptıysa diğer eş ya da çocuklar doğal olarak bu vize türüne başvurmaya § 29 AufenthG Familiennachzug zu Ausländern nedeniyle hak kazanır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi için Gereken Belgeler

 • Almanca dilinde eksiksiz doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış iki adet başvuru formu – Link
 • İkamet Yasası’nın 54. Maddesi 2.fıkrası, 8.bendi gereğince başvuru sahibi tarafından imzalanmış ek belge – Formun linkindeki son sayfa
 • Biometrik Fotoğraf
 • Eşinizin Çalışma Belgesi
 • Eşinizin son üç aylık bordrosu
 • Almanya’daki evin kira kontratı
 • Almanca (en az) A1 Sertifikası *, **
 • Eşinizin İkametgah Belgesi (Meldebescheinigung)
 • En az 6 ay geçerli pasaport ***
 • Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği ****
 • Eşinizin pasaport ve oturum izninin fotokopisi
 • 60 Euro

Gerekli Belgeler Link

* Eğer eşiniz Mavi Kart sahibi ya da başvuranı ise, Almanca Sertifikasına ihtiyacınız olmayacaktır.


** Eğer Almanca Sertifikanız yoksa da vize görüşmesi sırasında Almanca konuşarak da Almanca bilginizi kanıtlayabilmeniz mümkün, fakat bununla ilgili olarak konsoloslukla önceden konuşmanız yararlı olacaktır.

iData’dan Almanya Aile Birleşimi Vizesi için randevu alırken sizden email adresi istenecektir ve bu mail adresine sizin durumunuza en uygun olan gerekli belge listesi yollanacaktır, lütfen bu listede gerekli olan belgeleri hazırlamaya çalışın. Yukarıda verdiğimiz liste örnek listedir.

*** Eğer evlilik ya da başka bir nedenden ötürü soyad değişikliği olduysa pasaportunuzu değiştirmeniz / yenilemeniz gerekli. Yeni pasaport çıkartma durumunda on yıllık yenileme yapmanızı öneririm, uzun süreli düşünüldüğünde maddi açıdan daha karlı olacaktır.

**** Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği’ni herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.

Almanca kursuna gitmeniz gerekiyorsa ve almanca öğrenmek istiyorsanız Goethe Institute’ü önerebilirim. Ankara, İzmir ve İstanbuldaki dil kurslarıyla Almanca öğrenmek için birebir. Buradan Almanca öğrenmekle ilgili deneyimimi de okuyabilirsiniz.

Almanya Aile Birleşimi Vizesine Nasıl Başvurulur?

iData’dan aldığınız Almanya Aile Birleşimi Vizesi randevusuna kişisel olarak gitmeniz gerekirken, küçük ve basit bir Almanca konuşma için daha öncesinden alıştırma yapmanız önerilir. Ayrıca gerekli belgeleri iki kopya olarak hazırlamanız gerekmekte. Randevunuzdan 15 – 20 dakika öncesinde konsoloslukta vize bölümünde hazır olmanız ve kapıya kendinizi tanıtmanız gerekli.

Randevu öncesinde konsolosluk güvenliğinin yönlendirmesi ile konsolosluk şirketi içindeki kargo şirketine giderek pasaportunuzun vize değerlendirmesi sonrasında geri gönderilmesi için kargo kaydı oluşturmalısınız ve ayrıca kargo poşeti almalısınız.

Yaklaşık yarım saatlik bir görüşme sonrasında vize başvurunuzu yaptınız, artık beklemelisiniz.

Başvuru Sonrası

Belgeleriniz konsoloslukta incelendikten sonra, eşinizin / ebeveynin yaşadığı bölgedeki yabancılar ofisine diğer işlemler için yönlendirilecektir. Yabancılar ofisi eşinizle ya da ebeveynle posta yoluyla iletişime geçerek Wohnraumnachweis (Yaşam Alanını Gösterir Belge) ve son üç aylık bordroyu soracaktır. Bu süreç yaklaşık bir ay kadar sürüyor ve belgeleri posta ya da eposta yoluyla gönderebileceğiniz gibi eş ya da ebeveyn de elden teslim edebilir.

Belge tesliminden yaklaşık üç hafta içerisinde belgeler kontrol edilerek vize onaylanacaktır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi ne kadar sürede çıkar?

Maalesef vize alma süreci biraz uzun sürüyor ama gerekli belgeleri istenen şekilde eksiksiz sunmanız halinde süreç hızlanacaktır.

Vize görüşme randevusunu iData’yı arayarak almalısınız ve randevular 2 ila 4 hafta arasında verilmekte. Başvurunuz sonrasında 3 ila 6 hafta arasında yabancılar ofisi Almanya’da yaşayan eş ya da ebeveynle iletişime geçecektir. Gerekli belgeler yabancılar ofisine iletildikten 3 ila 4 hafta sonrasında ise vizeniz onaylanacaktır.

İlk iletişime geçmenizden vizenizi almanıza kadar geçen süre 2 ila 4 ay arasında değişecektir.

Almış olduğunuz bu vize Aile Birleşimi nedeniyle D Tipi Ulusal Vize olacak ve bu vizeyle Almanya’da iş kurabilir, bir iş yerinde çalışabilir ve isterseniz öğrenim de görebilirsiniz.

Sorularınız varsa yorum kısmından sorabileceğiniz gibi, Instagram ya da Facebook‘tan da bize ulaşabilirsiniz. 🙂

Paylaş !

Önerilen İçerikler

Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Sorularını, düşüncelerini bizimle paylaş!x
()
x