Otto von Guericke Üniversitesi – Almanya’da Yüksek Lisans

Bugün ise size Almanya’da yüksek lisans arayışında olduğum dönemde kabul aldığım bir başka üniversite olan Otto von Guericke Universität (OVGU)’ten bahsedeceğim.

Bu üniversitede “Master in Operations Research and Business Analytics” programına başvurmuştum.

Advertisements

“Master in Operations Research and Business Analytics” Nasıl Bir Program?

Bu program data analizi, kompleks problemlerin modellenmesi ve optimizasyonu üzerine odaklanıyor. Dolayısıyla yöneylem araştırması, matematik gibi alanlarda bilginizin güçlü olması önemli.

Eğer ileride tedarik zinciri yönetimi, lojistik veya finans alanlarında çalışmak istiyorsanız bu program sizin için güzel bir tercih olabilir.

Başvuru Koşulları Neler?

1) Alman sisteminde minimum 2,9 ortalama

Aşağıdaki tabloda 4’lük not sistemindeki ağırlıklı not ortalamanızın Alman not sistemindeki karşılığını görebilirsiniz. Buna göre talep edilen not ortalamasını sağlamanız için 4’lük sistemde minimum 2,73 ortalamaya sahip olmalısınız.

Alman Not Sistemi4’lük Not SistemiAlman Not Sistemi4’lük Not Sistemi
14,002,13,27
1,13,932,23,20
1,23,872,33,13
1,33,802,43,07
1,43,732,53,00
1,53,672,62,93
1,63,602,72,87
1,73,532,82,80
1,83,472,92,73
1,93,4032,67
23,3342,00
Alman Not Sistemi

2) İngilizce seviyenizi kanıtlayan belge

Aşağıdaki belgelerden birine sahipseniz, dil yeterliliğinizi ispatlayabilirsiniz.

 • TOEFL IBT (minimum 108 puan)
 • IELTS (minimum 7.0 puan)
 • CAE (minimum grade C)
 • Lisans eğitim dilini gösterir belge (Eğer eğitim diliniz İngilizce ise)

3) Belirli kredilerde belirli alanlarda ders almış olmak

Bu kısmı daha net anlaşılması ve karışıklık olmaması adına İngilizce belirttim. Aşağıda görebileceğiniz gibi iki adet opsiyon mevcut. Bunlardan birini sağlıyor olmanız yeterli. Bu konuyla ilgili detayları başvuru dokümanlari arasında açıkladım.

Option 1: min 45 ECTS in Economics, Business Administration + min 20 ECTS in Quantitative Modules

Option 2: min 65 ECTS in mathematics-statistic modules

Başvuru Dokümanları Neler?

Öncelikle bütün belgelerin İngilizce ya da Almanca olması gerekiyor. Bu iki dilden birinde olmayan belgenizi yeminli tercümana çevirttirmelisiniz.

1) Güncel ve eksiksiz CV

Buradaki en kritik nokta CV’nizde açıklamadığınız hiçbir zaman aralığının olmaması. Bu nedenle CV’nizi her aktivite birbirini takip edecek şekilde hazırlamalısınız. Eğitim ya da kariyerle ilgili bir aktivitede bulunmasanız dahi (tatil, sosyal etkinlik gibi) zaman aralığı bırakmamak adına bunu belirtmelisiniz.

Eğer CV’nizin Alman standardına uyup uymadığından emin değilseniz CV Nedir, Nasıl Hazırlanır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

2) Diploma, diploma eki ve transkript

Üniversitenizin öğrenci işlerinden “aslı gibidir” (“certified copy”) onaylı diploma ve diploma eki alabilirsiniz. Hiçbir şekilde orijinal diploma ve diploma ekini yüksek lisans başvurunuz için yollamamalısınız.

Transkriptinizi de yine öğrenci işlerinden almanız mümkün.

3) İngilizce seviyenizi kanıtlayan belge

Daha önce de bahsettiğim gibi İngilizce dil sınavı sonuçları ya da lisans eğitim dilinizi gösterir belgeyi (İngilizce ise) başvurunuz için kullanabilirsiniz.

Eğer lisans eğitiminizi İngilizce yapmadıysanız, dil sınavları için elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim. Her tarihte sınav olmadığı için başvurunuzu geciktirmesini istemezsiniz.

Lisans eğitimini İngilizce almanız durumunda, üniversitenizin öğrenci işlerinden “üniversitemizin şu öğrencisi eğitim dili İngilizce olan şu bölümde okumuştur” şeklinde bir yazı alıp kullanabilirsiniz. Bu şekilde İngilizce alacağınız bir doküman sizi birçok İngilizce sınav maliyetinden ve stresinden kurtaracaktır. Ayrıca başvuru tarihlerini yakalamanızda da büyük avantaj sağlayacaktır.

4) Pasaport

Başvurunuzdan önce geçerli bir pasaportunuzun olması gerekiyor. Bunun fotokopisini de belgelerinizin arasına eklemelisiniz.

5) Aldığınız lisans derslerinizin özeti (“Overview of relevant modules from a previous academic degree”)

Forma bu linkten ulaşabilirsiniz. Fikir vermesi adına hangi kategoriler icin nasıl dersler yazdığımı aşağıda belirttim. Başvurduğum esnada daha önce bahsettiğim iki opsiyondan biri için değil de iki opsiyon için de doldurmuşum. 😳 O yüzden şimdi iki opsiyon için de örnek verebilirim. 😅

Option 1:

 • Quantitative Modules (min 20 ECTS)

Decision Analysis, Multicriteria Decision Making, Mathematics, Statistics

 • Economic and Business Modules (min 45 ECTS)

Economics, Financial Accounting, Engineering Economy, Cost Accounting, Engineering Management, Project Management, New Product Development, Entrepreneurship, Work Analysis & Design

Option 2:

 • Mathematics and Statistics Modules (65 ECTS)

Mathematics, Linear Algebra, Statistics, Numerical Analysis, Statistical Quality Control, Optimization and Modelling, Deterministic and Stochastic Operations Research, Simulation, Production Planning, Graduation Project

6) Uni-assist e.V. değerlendirme sonucu

Uni-assist e.V. Almanya dışında lisans eğitimi görmüş öğrencilerin belgelerini ön değerlendirmeye tabi tutan ve eğer belgeleri geçerli bulduysa Alman sistemine göre not dönüşümünü yapan bir kurum. Son birkaç yıldır Almanya’da birçok üniversite bu kurumla çalışıyor.

Kurum yapacağı değerlendirme için ilk başvurunuzda 75€ ücret alıyor. İnceleme sonucunda hazırladığı doküman üniversiteye (ve çoğunlukla başvurduğunuz programa) özel olduğundan her başvuracağınız üniversite için tekrar servis ücreti alıyor.

İlk başvuru ücreti – 75€

İkinci başvurunuzdan itibaren her başvuru – 30€

Uni-assist’in talep ettiği belgeler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Bu yüzden her zaman üniversitelerin ve Uni-assist’in sitesinden güncel bilgiye ulaşmanız çok önemli.

Buradan elde edeceğiniz sonucu da belgeleriniz arasına eklemelisiniz.

7) Motivasyon mektubu

Motivasyon mektubunda neden bu programa başvurmak istediğinizi, kısaca şimdiye kadar neler yaptığınızdan ve lisans bitirme tezinizden maksimum 400 kelime kullanarak bahsetmenizi bekliyorlar.

Daha detaylı olarak motivasyon mektubu konusunda yakında paylaşım yapacağız. Facebook ve Instagram hesaplarımızı takipte kalın. 🙂

8) Referans mektubu

Staj ve iş deneyimleriniz için mutlaka kanıtlayabilmeniz adına referans mektubu almanızı tavsiye ederim. Bu belgede isminiz, hangi aralıkta orada çalıştığınız, görevleriniz ve genel değerlendirmeniz gibi bilgiler bulunmalıdır.

Not: Eğer benim durumum gibi evlilik sebebiyle soyadı değişikliğiniz söz konusuysa, uluslararası evlenme kayıt örneğinizi de dokümanlar arasına koymanızı tavsiye ederim. Bu oluşabilecek karışıklıkları giderecektir.

Sonrasında hazırladığınız bütün belgelerle üniversitenin online sistemine başvurmalı ve belgeleri üniversiteye postalamalısınız.

Başvuru tarihleri

Bu Master programının güzel yanlarından biri de iki dönem de öğrenci alıyor olması. Dolayısıyla eğer başvuru tarihini kaçırırsanız bir sene beklemek zorunda değilsiniz.

Yaz dönemi başvurusu: 15 Ekim – 15 Aralik

Kış dönemi başvurusu: 15 Nisan – 15 Haziran

Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Sorularınız varsa yorum kısmından sorabileceğiniz gibi, Instagram ya da Facebook‘tan da bize ulaşabilirsiniz. 🙂

Şimdiden yüksek lisans başvurularınızda başarılar. 🙋🏼‍♀️

Paylaştığım bilgilerin başvuru yaptığım dönem olan 2019 yaz dönemine göre olduğunu belirtmek isterim. Daha sonra sıkıntı yaşamamak adına, güncel bilgiler için her zaman üniversitenin sitesini baz almalısınız.

Ayrıca Münih Teknik Üniversitesi ve Technische Hochschule Ingolstadt yüksek lisans başvuruları konusunda detaylı bilgiyi eklediğim linklerde bulabilirsiniz. Bunlar dışında Almanya’da diğer yüksek lisans programlarını nasıl bulabileceğinize ise buradan bakabilirsiniz.

Paylaş !

Advertisements

Önerilen İçerikler

7 Yorum

 1. Merhaba, burada not ortalaması ile ilgili bilgilendirme yaptığınız için buradan sorayım, TUM veya Ingolstadt yazısında bahsi geçmemiş.
  1-Bu Alman sisteminde 2,9 aranması her okulda ortak mı acaba bilginiz var mı?
  2-Ben Almanca bir yüksek lisans bölümüne başvurmak istiyorum, Türkiyede bilgisayar mühendisliği (Informatik) okuyorum şu an 3. sınıfım ve DSH-2 belgem var, okulun eğitimi %100 Almanca bizim. İngilizce bölüme başvurmakla arasında ne tip farklar vardır bir bilginiz veya tavsiyeniz var mı, bildiğiniz avantaj veya dezavantaj olabilecek durumlar hakkında.

  Lisans için epey bilgim olsa da yüksek lisans için yok denecek kadar az, uluslararası öğrencilere Almanca yüksek lisans gibi bir durum var mı onu bile bilmiyorum. Önümüzdeki sene yavaş yavaş başvurmaya hazırlanacağım yeterlilikleri sağladığım taktirde. Mezun olduğumda burada 4 üzerinden 2.9-3 civarı bir ortalamam olması muhtemel bu arada.

  1. Merhaba Mert,
   Yazılarımın ilgini çekmesine çok sevindim. ☺️
   1- Öncelikle her program için farklı başvuru koşulları oluyor. TUM ve Ingolstadt’ta herhangi bir ortalama zorunluluğu yokken bu Otto von Guerrick’te özel olarak belirtilmiş durumda. Başvuru için bu ortalamanın sağlanması gerekiyor ve sonrasında bütün belgelerin puanlanıp diğer başvuranlarla birlikte bir sıralama yapılıyor. TUM ve Ingolstadt’ta ise böyle bir ortalama belirtilmemişken direk bütün belgelerin puanlanıp sıralamaya göre alım yapılıyor.
   2- Almanca yüksek lisansa çoğunlukla başvuranlar daha az oluyor. İnsanlar genelde Almanca yeterliliği sağlamaktansa zaman kaybetmemek adına İngilizce programlara başvuruyorlar. Bu yüzden avantajın olacaktır. Ayrıca DSH-2 belgesine sahip olman çok iyi, bu belgen ile başvurabileceğin birçok program bulabilirsin. ☺️ Üstelik net bir şekilde söyleyebilirim ki Almanca yüksek lisans programı sayısı İngilizce program sayısından fazla. Dolayısıyla aklında bu şekilde hiç şüphe olmasın.
   Bunlar dışında başvuru yapmaya başladığın dönemde birçok başvuru yapmanı tavsiye ederim. Açıkçası Almanya’da hangi üniversiteden mezun olduğunun çok da bir önemi yok. Türkiye’deki gibi arada çok büyük farklar yok. O yüzden olabildiğince şartlarını sağladığın üniversitelere başvurup kabul alma ihtimalini arttırman senin için faydalı olacaktır.
   Yine soruların olursa her zaman sorabilirsin. Şimdiden başvurularında bol şans dileriz. ☺️

   1. Hello, I cannot find your e-mail adresses. I have some question about that and I cannot see any info about them at website can u cantact with me ?

 2. Merhaba sitede mail adresinize ulaşamadım. Birkaç konuda size danışmak istiyorum. Mail adresinizi yazarsanız veya mailden ulaşırsanız sevinirim.

  1. Selam, sorularınızı buradan ya da instagram hesabımızdan sorabilirsiniz.
   wasuberalles

 3. Merhaba,
  Yüksek lisans ücretleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Araştırdığımda bazı siteler okulların ücretsiz olduğunu bazılarında ise okulların ücretli olduğu yazıyor?Sağlıklı bir bilgi bulamadım 🙁

  1. Merhaba Bahtinur,
   Yüksek lisans ücretleri basvurmak istedigin üniversiteye, programa ya da üniversitenin bulundugu eyalette göre degisebilir. Devlet üniversitelerinde genel olarak dönem basina 50 euro ile 1500 euro arasinda degisen bir ücret düsünebilirsin. Mesela Baden-Wüttenberg eyaletinde eyalet yasasi geregi yabanci ögrencilerden 1500 euro dönem basi talep ediyorlar. Öte yandan, mesela Münih Teknik Üniversitesi’nde dönem ücreti 129,4 euro ve bu fiyatin icinde kisitli ulasim hakki saglayan bir dönem bileti de dahil.

   Simdiden basvurularinda bol sans dileriz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir