Almanya Göç Yasası

Almanya Göç Yasası

Yeni Almanya Göç Yasası (Fachkräfteeinwanderungsgesetz) 1 Mart 2020‘de yürürlüğe giriyor. Haziran 2019’daki bu yasa değişikliğinin amacı Almanya’nın uzman eleman eksikliğini kapatmak ve iş gücü eksikliği hissedilen alanlardaki iş gücüne en kısa zamanda ulaşmak. Yasanın getirdiği yenilikleri Bundesregierung üzerinden okuyabilirsin. Uzmanların tahminine göre Almanya’daki çalışan eksikliği şu an 1.2 milyon. Yaşlanan nüfusla beraber bu açığın artmasını bekliyorlar.

Halihazırda üniversite mezunu olup belli bir alanda çalışan insanlara yönelik olan eski yasa güncellendi. Bu yasayla beraber artık meslek sahibi insanlar da Almanya’da iş bulduğu takdirde ve belli bir Almanca bilgisine sahipse sıkıntısız olarak bu yasadan yararlanarak buraya gelip sahip oldukları işlerde çalışabilirler.

Almanya Göç Yasasındaki Yenilikler

Nitelikli bir mesleki eğitimi olduğunu belgeleyen (Meslek lisesi diploması, yüksek okul ve üniversite diploması) ama henüz Almanya’da bir iş sözleşmesi olmayanlar iş aramak üzere altı aylık oturma izni alabilecek. İş arayanlar bu süre zarfında deneme amaçlı on haftaya kadar çalışabilecekler veya staj yapabilecekler; bunun için B1 – B2 düzeyinde Almanca bilinmesi ve geçimi için yeterince parasının bulunması.

Bir firma AB dışından bir ülkeden eleman almak istediğinde şimdiye kadar İş Kurumu, önce uygun nitelikte bir Alman veya AB vatandaşı olup olmadığını kontrol ediyordu. Bu öncelik incelemesi yeni Almanya Göç Yasası ile kalkıyor.

AB dışı ülkelerden uzman eleman göçü “eleman açığı bulunan meslekler” tanımlamasıyla sınırlı tutulmayacak.

Uzman Açığı Olan Meslekler

Şu an Almanya’da uzman eksiği olan kişiler; doktorlar, psikoterapistler ve sağlık bakım elemanları, bilişim uzmanları, mühendisler ve inşaat sektörü teknik elemanları, havacılık ve uzay teknolojileri uzmanları, mekatronik, elektroteknik, enerji teknolojileri ile matematik, yazılım, doğa bilimleri ve teknoloji alanlarından başka meslek uzmanları.

Almanya Göç Yasası – İş Arama Vizesi

Takipçilerimizden biri Almanya İş Arama Vizesine (Hali hazırda yürürlükte olan) 20 Kasım 2019’da yaptığı başvuru sonucunda 3 Ocak 2020’den itibaren iş arama amacıyla Stuttgart’a gelecek. Bu süreçte kendisinden istenen belgeler bunlar:

Belge 1:

Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulup ve başvuru sahibi tarafından imzalanan 2 adet başvuru formu. İkamet Yasası’nın 54. maddesinin 2. fıkrasının 8. bendine göre başvuru sahibinin el yazısıyla imzalanan 1 adet açıklama yazısı.

Belge 2:

Pasaport (bkz. 20 no’lu Bilgi Notu)

Belge 3:

2 adet vesikalık fotoğraf (bkz. 20 no’lu Bilgi Notu)

Belge 4:

Mesleki gelişimi açıklayan özgeçmiş, karneler, diplomalar vs.

Belge 5:

Alman yükseköğrenim diploması veya tanınmış yabancı yükseöğrenim diploması veya Alman yükseköğrenim diplomasıyla kıyaslanabilir bir yabancı yükseköğrenim diploması.
Yabancı yükseköğrenim diplomanın tanınmış veya kıyaslanabilir olup olmadığını, ANABIN veri tabanında sorgulayabilirsin.
Başvuruna aşağıdaki belgeleri de eklemelisin:

Mezun olduğun yüksekokul/üniversitenin ANABIN’de “H+” ile değerlendirildiğini gösterir belge

Mezuniyet belgenin „eşdeğer“ kategorisinde yer aldığını gösterir belge. Diplomana uygun mezuniyet belgesini belirttiğinden emin olmalısın. Tezsiz yüksek lisans mezuniyetiniz denk olmayabilir, bu durumda mutlaka diploma supplement belgeni de ibraz etmelisin. Lisans mezuniyetin ANABIN denklik şartlarına uygun ise, başvuru için yeterlidir.

Doktorlarda yabancı yükseköğrenim diplomasının kıyaslanabilirliği, Federal Tıp Doktorları Yönetmeliği’nin (BÖA) 10. maddesi uyarınca doktorluk mesleğinin icrası için verilen izinle (Approbation) teyit edilmiş olmaktadır. Doktorlarda ve sağlık sektörü çalışanlarında, iş arama vizesi yalnızca Federal Tıp Doktorları Yönetmeliği’nce (BÖA) verilmiş (ya da verileceği kanıtlanmış) çalışma izni ibraz edildiğinde onaylanabilir.

Belge 6:

İş arama planınızla ilgili bilgilerin bulunduğu motivasyon yazısı (iş sektörü, bölge, planlanan ikamet yeri/konaklama vs.)

Belge 7:

Eğer varsa: İş arama amaçlı yaptığınız hazırlıkları gösterir belgeler

Belge 8:

Geçiminizi sağlayabildiğinizi gösteren belge (örneğin hesap ekstreleri)
İkamet Yasası’nın 66.-68. maddeleri uyarınca, Almanya’da Yabancılar Dairesi’nde düzenlenen olan bir taahhütnameyi ibraz ettiğinde, üzerinde ikamet amacı olarak “iş arama” ve “maddi yeterlilik kanıtlanmıştır” notlarının bulunması gerekmektedir. “Maddi yeterlilik inandırıcı bulunmuştur” notu genelde yeterli değildir. Bloke hesabı açma opsiyonu da mevcuttur. (bkz. 25 no`lu Bilgi Notu)

Belge 9:

Sağlık sigortası: A/T 11 belgesi. Eğer bu belge yoksa, seyahat sağlık sigortası (bkz. 1a no’lu Bilgi Notu)

Eğer Almanya’da sponsorunuz olacaksa, Sorumluluk Belgesini (Verpflichtungserklärung) isterken geliş amacını “iş arama” olarak yazdırman gerekli. Eğer “Ziyaret (Besuch)” yazdırırsan bloke hesap açtırman gerekecektir.

Bloke hesap açtırmak için fintiba‘yı önerebiliriz. Gayet kısa bir sürede online olarak bloke hesap açabilirsin ve birkaç günde para transferi yapabilirsin. Takipçimiz enpara üzerinden 3000 Euro gibi bir miktarı 14 euroluk bir kesintiyle 1.5 günde transfer etmiş. Bloke hesaba havale ederken kalmak istediğin her ay için 850 Euro hesaplamalısın.

Ayrıca vize görüşmesine giderken 75 Euro (Euro cinsinden) başvuru ücretiyle beraber 100 lira da bulundurman yararlı olur.

Eğer Almanya’da nasıl iş bulacağını düşünüyorsan How to Find a Job in Germany tam senlik. Ayrıca Tips for a Successful Interview‘ da başarılı bir görüşme için sana yardımcı olacaktır.

Soruların varsa yorum kısmından sorabileceğin gibi, Instagram ya da Facebook‘tan da bize ulaşabilirsin. Bunun dışında YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsin. 🙂

Paylaş !

Önerilen İçerikler

Takip et
Bildir
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
4
0
Sorularını, düşüncelerini bizimle paylaş!x
()
x