Almanya Göç Yasası

Herkese merhaba,
Yeni Almanya Göç Yasası (Fachkräfteeinwanderungsgesetz) 1 Mart 2020‘de yürürlüğe giriyor. Haziran 2019’daki bu yasa değişikliğinin amacı Almanya’nın uzman eleman eksikliğini kapatmak ve iş gücü eksikliği hissedilen alanlarda çalışabilecek iş gücüne en kısa zamanda ulaşmak. Yasanın getirdiği yenilikleri buradan okuyabilirsiniz.
Halihazırda Almanya’da çalışan eksikliği bulunmakta ve uzmanların tahminine göre bu rakam şu an 1.2 milyon, yaşlanan nüfusla beraber bu açığın da artması bekleniyor.

Halihazırda üniversite mezunu olup belli bir alanda çalışan insanlara yönelik olan eski yasa güncellendi, bu yasayla beraber artık meslek sahibi insanlar da Almanya’da iş bulduğu takdirde ve belli bir Almanca bilgisine sahipse sıkıntısız olarak bu yasadan yararlanarak buraya gelip sahip oldukları işlerde çalışabilirler.

Advertisements

Almanya Göç Yasasındaki Yenilikler

Nitelikli bir mesleki eğitimi olduğunu belgeleyen (Meslek lisesi diploması, Yüksek okul ve üniversite diploması) ama henüz Almanya’da bir iş sözleşmesi olmayanlar iş aramak üzere altı aylık oturma izni alabilecek. İş arayanlar bu süre zarfında deneme amaçlı on haftaya kadar çalışabilecekler veya staj yapabilecekler; bunun için B1 – B2 düzeyinde Almanca bilinmesi ve geçimi için yeterince parasının bulunması.

Bir firma AB dışından bir ülkeden eleman almak istediğinde şimdiye kadar İş Kurumu, önce uygun nitelikte bir Alman veya AB vatandaşı olup olmadığını kontrol ediyordu. Bu öncelik incelemesi şimdi kalkıyor.

AB dışı ülkelerden uzman eleman göçü “eleman açığı bulunan meslekler” tanımlamasıyla sınırlı tutulmayacak.

Uzman Açığı Olan Meslekler

Şu an Almanya’da uzman eksiği olan kişiler; doktorlar, psikoterapistler ve sağlık bakım elemanları, bilişim uzmanları, mühendisler ve inşaat sektörü teknik elemanları, havacılık ve uzay teknolojileri uzmanları, mekatronik, elektroteknik, enerji teknolojileri ile matematik, yazılım, doğa bilimleri ve teknoloji alanlarından başka meslek uzmanları.

Almanya Göç Yasası – İş Arama Vizesi

Takipçilerimizden biri Almanya İş Arama Vizesine (Hali Hazırda Yürürlükte olan) 20 Kasım 2019’da yaptığı başvuru sonucunda 3 Ocak 2020’den itibaren iş arama amacıyla Stuttgart’a gelecek, bu süreçte kendisinden istenen belgeler bunlar:

Belge 1:

Almanca dilinde eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış 2 adet başvuru formu ve İkamet Yasası’nın 54. Maddesinin 2. fıkrasının 8. bendine göre başvuru sahibinin el yazısıyla imzalanmış 1 adet açıklama yazısı

Belge 2:

Pasaport (bkz. 20 no’lu Bilgi Notu)

Belge 3:

2 adet vesikalık fotoğraf (bkz. 20 no’lu Bilgi Notu)

Belge 4:

Mesleki gelişimi açıklayan özgeçmiş, karneler, diplomalar vs.

Belge 5:

Alman yükseköğrenim diploması veya tanınmış yabancı yükseöğrenim diploması veya Alman yükseköğrenim diplomasıyla kıyaslanabilir bir yabancı yükseköğrenim diploması
Yabancı yükseköğrenim diplomanızın tanınmış veya kıyaslanabilir olup olmadığını, ANABIN veri tabanında sorgulayabilirsiniz.
Başvurunuza aşağıdaki belgeleri ekleyiniz:

Mezun olduğunuz yüksekokul/üniversitenin ANABIN’de “H+” ile değerlendirildiğini gösterir belge

Mezuniyet belgenizin „eşdeğer“ kategorisinde yer aldığını gösterir belge. Lütfen diplomanıza uygun mezuniyet belgesini belirttiğinizden emin olunuz. Tezsiz yüksek lisans mezuniyetiniz denk olmayabilir, bu durumda mutlaka diploma supplement belgenizi de ibraz ediniz. Lisans mezuniyetiniz ANABIN denklik şartlarına uygun ise, başvuru için yeterlidir.

Doktorlarda yabancı yükseköğrenim diplomasının kıyaslanabilirliği, Federal Tıp Doktorları Yönetmeliği’nin (BÖA)10. maddesi uyarınca doktorluk mesleğinin icrası için verilen izinle (Approbation) teyit edilmiş olmaktadır. Doktorlarda ve sağlık sektörü çalışanlarında, iş arama vizesi yalnızca Federal Tıp Doktorları Yönetmeliği’nce (BÖA) verilmiş (ya da verileceği kanıtlanmış) çalışma izni ibraz edildiğinde onaylanabilir.

Belge 6:

İş arama planınızla ilgili bilgilerin bulunduğu motivasyon yazısı (iş sektörü, bölge, planlanan ikamet yeri/konaklama vs.)

Belge 7:

Eğer varsa: İş arama amaçlı yaptığınız hazırlıkları gösterir belgeler

Belge 8:

Geçiminizi sağlayabildiğinizi gösteren belge (örneğin hesap ekstreleri)
İkamet Yasası’nın 66.-68. maddeleri uyarınca, Almanya’da Yabancılar Dairesi’nde düzenlenmiş olan bir taahhütnameyi ibraz ettiğinizde, üzerinde ikamet amacı olarak “iş arama” ve “maddi yeterlilik kanıtlanmıştır” notlarının bulunması gerekmektedir. “Maddi yeterlilik inandırıcı bulunmuştur” notu genelde yeterli değildir. Bloke hesabı açma opsiyonu da mevcuttur. (bkz. 25 no`lu Bilgi Notu)

Belge 9:

Sağlık sigortası: A/T 11 belgesi. Eğer bu belge yoksa, seyahat sağlık sigortası (bkz. 1a no’lu Bilgi Notu)

Eğer Almanya’da sponsorunuz olacaksa, Sorumluluk Belgesini (Verpflichtungserklärung) isterken geliş amacını “iş arama” olarak yazdırmanız gerekli, eğer “Ziyaret (Besuch)” yazdırırsanız bloke hesap açtırmanız gerekecektir.

Bloke hesap açtırmak için fintiba.com‘u önerebiliriz, gayet kısa bir sürede online olarak bloke hesap açabilirsiniz ve birkaç günde para transferi yapabilirsiniz. Takipçimiz enpara.com üzerinden 3000 Euro gibi bir miktarı 14 euroluk bir kesintiyle 1.5 günde transfer etmiş. Bloke hesaba havale ederken kalmak istediğiniz her ay için 850 Euro hesaplamalısınız.

Ayrıca vize görüşmesine giderken 75 Euro(Euro cinsinden) başvuru ücretiyle beraber 100 lira da bulundurmanız yararlı olur.

Eğer Almanya’da nasıl iş bulacağınızı düşünüyorsanız How to Find a Job in Germany tam sizlik, ayrıca Tips for a Successful Interview in Europe da başarılı bir görüşme için size yardımcı olacaktır.

Sorularınız varsa yorum kısmından sorabileceğiniz gibi, Instagram ya da Facebook‘tan da bize ulaşabilirsiniz. 🙂

Paylaş !

Advertisements

Önerilen İçerikler

4 Yorum

 1. Merhabalar,
  Mart 2020’de yürürlüğe girecek olan yasa ile Ocak ayında nasıl gelinebiliyor?

  1. Merhaba,

   yeni göç yasasından yararlanarak iş arama vizesine başvurmuş durumda değil, yeni göç yasası üniversite mezunları dışında kalan meslek yüksek okulu ve meslek lisesi mezunlarına da aynı hakkı veriyor.
   Takipçimiz yürürlükte olan göç yasasıyla geliyor.

 2. Merhabalar düz lise cikisliyim fakat Bilişim uzmanlığı konusunda ileri düzey certifikalarim mevcut ve ayni zaman 10 yil’in üzerinde de ciddi is deneyimim mevcut. IT ANALYST VE SPECIALIST olarak başvuru yapmayı düşünüyorum. Bilişim uzmanlari için denklige ihtiyaç varmi dir ya da yoksa da bunu nasıl belgeleyebilirim.

  1. Merhaba,

   Yeni yasayla it uzmanlarına yönelik ciddi avantajlar var. Denkliğe başvurmadan önce konsoloslukla görüşerek, bilgi alabilirsiniz.

   iData sistemi üzerinden randevu al diyerek ilerleyebilir ve hangi belgelerin isteneceğini görebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir