Almanya’da Ev Almak

Herkese merhaba,
Bugüne kadar hep başımızdan geçen olayları sıcağı sıcağına yazıya dökmeye çalıştık. O yüzden de düzenli bir yazı akışını elde etmek bizim için çok kolay olmuyor, yeni anlatılacak bir anıya ya da bilgiye ulaşmak açısından. Fakat bugün sizlere Almanya’da Ev Alırken nelere dikkat etmek gerekiyor bunları anlatmaya çalışacağım. Umarım Almanya’da ev almak isteyenlere faydalı bir yazı olacaktır.

Almanya’da ev almak, ev sahibi olmak düşük kredi faiz oranları ile bizler için son dönemde gerçekten cazip bir yatırım imkanı olarak ön plana çıkıyor. Fakat ev fiyatların yüksekliği ve var olan evlerin azlığı nedeniyle ev bulmak ve ev sahibi olmak zorlaşıyor.

Advertisements

Almanya’da Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bence ilk olarak yapmanız gereken buradan ilgilendiğiniz bölgedeki ortalama ev satış fiyatlarını incelemek olmalı, genel olarak evlerin ortalama fiyatlarını, piyasasını öğrenerek bütçenize uygun evi aramaya başlayabilirsiniz.

Binanın Yaşı

Bina ne kadar yaşlıysa ve tadilat yapılmadıysa yıllar içinde, yakın gelecekte zorunlu bir tadilat gerektirmesi olası. O yüzden bina yaşı önemli fakat bazı bölgelerde yeni binalarla eski binalar arasındaki yaklaşık metrekare fiyatında iki katına ulaşan farklar nedeniyle 50-60 yıllık binaları da tercih edebilirsiniz. Ama bu noktada aşağıdaki diğer maddelere daha fazla dikkat etmelisiniz ve teklif verirken de olası tadilat masraflarını göz önünde bulundurmalısınız.

Binanın Tadilat Geçmişi

Eğer eski bir binadan daire alacaksınız binadaki geçmiş yıllarda yapılan tadilatları bilmeniz yararınıza olacaktır. İçme su sistemi, kanalizasyon sistemi geçmiş yıllarda yenilendi mi? Planlanmış bir tadilat var mı? Dış cephe izolasyonu yenilendi mi, dış cephede dökülmeler var mı ya da yakın zamanda tadilatlar yapıldı mı? Eğer tadilatlar yapıldıysa şanslısınız, diğer durumlarda risk aldığınızı bilmeniz gerekiyor. Eğer böyle bir tadilat yapılacaksa binanın boyutuna bağlı olarak 150-200 bin Euro arasında bir maliyet çıkacaktır ve bazı acil durumlarda, daire başına düşen kısmı nakit ödemeniz gerekebilir. Bir yandan kredi öderken bi yandan da yüksek miktarda tadilat masrafı ödemek ödeme planınızı sekteye uğratabilir.

Binanın Çatısının Durumu

Her ne kadar en üst katı satın almıyorsanız da çatının tamir edilmesi ya da yenilenmesi durumunda sizin de ödeme yapmanız gerekiyor. O yüzden de her zaman çatının durumunu sorgulayın. Eğer en üst katta iseniz bu konu en önemli konunuz olmalı. Çünkü tadilat süresince çatınızın açık olması en çok sizin evinize zarar verecektir ve uzayan süreç sizin sinirlerinizi bozacaktır.

Binanın Aylık Aidatı

Aylık aidatı ne kadar, ne kadarını ne için ödüyorsunuz? Kapıcı hizmeti var mı yoksa sırayla binayı orada oturanlar mı temizliyor? Bugüne kadar ne kadar birikim yapılmış ve bu birikimin ne kadarı sizin dairenize ait? Bu sorular ani bir tamirat gereksiniminde cebinizden çıkan miktarı azaltacaktır.

Binanın Lokasyonu

Binanın konumu evin fiyatı üzerindeki en önemli unsur. Şehir merkezine ve rağbet gören yerlere ne kadar yakınsa metrekare fiyatı o kadar artıyor. Immobilienscout24.de üzerinden ev ararken ilanın en alt kısmında bölgedeki evlerin metrekare fiyatları ile baktığınız ev arasındaki fiyatı görebilirsiniz. Eğer evin metrekare fiyatı göstergenin sağına doğruysa ve tadilat gerektiriyorsa bu evin fiyatı yüksekken, ortalarda seyrediyorsa o zaman mantıklı bir yatırım seçeneği olabilir.

Ayrıca bölgede daha önceden satılmış evlerin fiyatlarını ya da kira fiyatlarını da buradan görebilirsiniz.

Bunun dışında toplu taşımaya ve otoban çıkışlarına olan mesafe Almanya’da ev alırken ya da kiraya verirken en önemli konulardan biri. Bu yüzden eğer aldığınız evi yarın öbür gün satmayı ya da kiraya vermeyi düşünecekseniz bu özellikleriyle daha yüksek fiyata kiraya vermeniz mümkün olacaktır.

Ayrıca kreşlere, ilkokula olan uzaklığı ve çevresindeki otopark imkanları evin değerini artıran ögelerden bir kaçı.

Evin Isınma Sistemi

Binadaki ya da evdeki ısınma sisteminin yaşı ve türü evin değerini etkileyen faktörlerden birkaçı. Eğer eski bir fuel oil merkezi ısıtma sistemi varsa yıllık bakım masrafları fazla olabileceği gibi, gelecek yıllarda daha temiz bir yakıt türüne geçiş de gerekebilir.

Gerekli Olabilecek Tadilatlar

 • Elektrik ve su tesisatının yenilenmesi
 • Camların değiştirilmesi (Eğer enerji sınıfı düşükse camlar değiştirilerek enerji tasarrufu sağlanabilir.)
 • İzolasyon (Eğer çatı ya da giriş kat bir ev alacaksanız yerlerin ya da tavanın izole edilmesi evinizin sıcak bir yuvaya dönüşmesine katkı sağlayacaktır.)

Almanya’da Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Belgeler

 • Son iki protokol, bina yönetimin bina için aldığı kararları gösteren toplantı tutanakları
 • Geçmiş yılların hesap dökümleri, bu da yapılan harcamaların, rutin harcama kalemlerinin miktarını gösteriyor.
 • Tapudaki kayıtlar, evin çevresiyle var olan anlaşmaları, ev üzerindeki hak sahipliklerini gösteriyor.
 • Satış sözleşmesi, ev sahibinden satış onayı geldikten sonra noter aracılığıyla hazırlanıyor. Normal şartlarda noter satış sözleşmesinin taslağını hazırladıktan sonra düzeltmeler için yolluyor.

Ekstra Harcamalar

Bölgeden bölgeye değişmekle beraber ev alırken resmi işlemlerden ötürü aracı kurumlara ya da resmi kurumlara bazı ödemeler yapmanız gerekiyor.

Stuttgart’ta noter ve tapu işlemleri için yaklaşık evin alış fiyatından yüzde 1.5’luk bir ödeme yapmanız gerekmekte. Eğer notere gitmek yerine noter size gelecekse, bu durumda da 200 – 300 euroluk bir ekstra ödeme yapmanız gerekebilir.

Ayrıca yüzde 5 oranında gayrimenkul alım vergisi ödemek zorundasınız.

Bunların yanı sıra eğer arada bir emlakçı var ise, değişmekle beraber yüzde 3.57 ila 5 arasında bir miktarı gözden çıkarmanız gerekmekte. Bu yüzden sahibinden ev almak çok büyük bir avantaj, fakat unutmamakta fayda var. Ev sahipleri de bunu bildikleri için, sahibinden satarken de ev fiyatları belli bir oranda yükseltiyorlar.

Eğer para transferi üçüncü bir hesap (güvence hesabı) üzerinden yapılacaksa bunun da yaklaşık 1000 ila 1500 euro arasında bir ücreti olacaktır.

Eğer satın almak için ev arıyorsanız bu yazımız size ev bulma konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca devam yazımız Almanya’da Ev Almak – 2‘yi de okumanızı tavsiye ederiz.

Sorularınız varsa yorum kısmından sorabileceğiniz gibi, Instagram ya da Facebook‘tan da bize ulaşabilirsiniz. 🙂

Paylaş !

Advertisements

Önerilen İçerikler

2 Yorum

 1. En önemli noktalari atlamissin, emlakci ve noter ücretleri. Pesinat disinda en can yakan kisim.

 2. Merhaba, teşekkürler yorumunuz için. Yazımızda ilk olarak bu ücretlerden bahsetmedik, belki ikinci bir yazı daha gelebilir diye.
  Fakat bu konu hakkındaki geri dönüşler nedeniyle güncelledik yazımızı. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir