Almanya’ya Nasıl Gidebilirim?

Almanya’ya Nasıl Gidebilirim?

Uzunca bir aradan sonra herkese merhaba,
Taşınma süreci, sınav dönemi ve yeni yıl sonrasında iş yoğunluğu derken yeni konulara ya da yeni başlıklara zaman ayıramadık. Arada kişisel nedenlerle Türkiye’ye de gitmek zorunda kalınca blog için zaman bulamadık.
Bu süreçte sizlerden gelen sorulara en hızlı şekilde cevap vermeye çalıştık ve bugün Covid-19 salgını nedeniyle evde kalma olanağı bulduğumuz için sizlerden en yoğun şekilde aldığımız “Almanya’ya nasıl gidebilirim” sorusunu yanıtlayacağım, umarım yararlı bir yazı olacaktır. #EvdeKal #EvdeHayatVar

Almanya’da Staj Yeri Bulmak

Üniversitede öğrenciyken Almanya’ya staja gelmek kariyerin için kesinlikle pozitif bir etki yapacaktır, alanına göre sonrasında staj yaptığın şirkette kalma ihtimalin de var tabii ki. Ama bu süreç biraz zahmetli ve umut kırıcı olabiliyor.

Advertisements

Staj yeri bulmak hiç de kolay değil açıkçası. Staj yeri bulmanın, Almanların dediği gibi, Vitamin B ilk ve en kolay yolu. Vitamin B, bizim deyimimizle torpil ve Almanya’da da olduğu için ona özel bir isim dahi vermişler. Eğer tanıdığın ya da tanıdığının tanıdığı varsa çok rahatlıkla ve belki de hiç görüşme yapmadan staj yeri bulabilirsin. Bu kısımda bu konudan daha fazla bahsetmeme gerek yok, zaten referansın olsaydı, şu anda bunu okumak yerine vize başvurunla ilgili araştırma yapıyor olurdun.

Diğer bir yol ise, Linkedin ya da Xing üzerinden ilgilendiğin alandaki şirkette çalışan kişilerle iletişim kurmaya çalışman. İnsan Kaynakları ya da istediğin alanda çalışanlar açılan bir kapı olabilir, bu noktada bu platformlarda aktif olan insanları bulman önemli. Kimler bağlantı kurmaya, kimler mesajlarına geri dönmeye meyilli bunu analiz ettikten sonra o kişilere yoğunlaşmak yararlı olacaktır.

Diğer yol ise herkesin bildiği gibi şirketlerin kariyer sitelerindeki ilanlar üzerinden yapılan başvurular. Açıkçası ön yazın ve CVin gerekli keywordleri içermiyorsa başvurun dikkate alınmayacaktır, bu yüzden kendine uyan ve ilgilendiğin staj pozisyonuna başvurman. Genelde en önemli beklenti en üstte yer alır ve bu beklentilerin en az yüzde 70’ine sahip olman başvurunun ilerlemesi için önemli.

Ama unutmamak gerekiyor ki, bu süreç gerçekten zahmetli ve stresli, staj yeri bulmak çok çok zor ama imkansız değil, daha çok başvuru yapmak gerekli, daha fazla çabalamak gerekli.

Staj yeri aramaya başlamadan önce CVni ve Önyazı hazırlamaya yardımcı olması için linkleri buraya bırakıyorum. Ayrıca Almanya’da Staj Yeri Bulmak yazım da yardımcı olacaktır.

Almanya’da Yüksek Lisans

Almanya’da yüksek lisans açıkçası Almanya’da yaşama açılan en kolay kapı, bunun için üniversite eğitimin sırasında not ortalamana dikkat etmen gerekli. Hangi üniversiteden mezun olduğun çok önemli değil, önemli olan Almanya’da yüksek lisans için vizyonunun ve ayrıca bunun için isteğinin olması. Eğer ortalaman düşükse daha fazla başvuru yapmalısın, ilgilendiğin alanı geniş tutmak zorunda kalabilirsin.

Üniversiteden mezun olduktan sonra da buraya gelip burada kalmak o kadar kolay ki, tek yapman gereken alanındaki ihtiyaç duyulan konulardan birinde tezini yazman ve kendini donatman. Sonrasında buradaki şirketlerde kendini kabul ettirmen daha kolay olacaktır.

Ayrıca yüksek lisans sırasında en az bir dönem staj yapacak olman, alanını tanımana, kendini geliştirmene ve alanının ihtiyaçlarını anlamana yardımcı olacaktır.

Ortalaman yüksek değilse, Almanca bölümlere de başvurman yararına olacaktır, İngilizce bölümlere yurt dışından başvuru çok fazla olduğu için kabul şartları biraz daha ağır, bu noktada özellikle ortalamaya dikkat ediyorlar. Eğer Almanca bölümde okursan sonrasında iş görüşmelerinde çok yararını göreceksin, teknik kelimeleri öğrenmeye çalışmak zorunda kalmayacaksın, fakat İngilizce bölüm okurken de Almancanı geliştirmen mümkün tabii ki.

Ne kadar başvuru yaparsan, şansın o kadar fazla olacaktır, o yüzden Almanya’da Yüksek Lisans Bulma ve Başvuru yazımı inceleyerek başvuru dönemlerini, başvuru şartlarını ve nereden ilgi alanındaki bölümleri, programları bulabileceğini öğrenebilirsin.

Bugünlerde dikkat edilecek bir başka konu da Euro kuru. Euro kurunun arşa yükselmesi nedeniyle aylık harcamaları karşılamak zorlayıcı olacaktır.

Almanya’ya nasıl gidebilirim? Almanya’da yüksek lisans başvuru koşulları neler? Not ortalaması önemli mi?

Almanya’ya İş Bularak Gelmek

Eğer Türkiye’de hali hazırda deneyimli bir çalışan, kendi alanında yetkin biriysen, senin için en mantıklı yol Almanya’da iş bulduktan sonra Almanya’ya gelmek olacaktır. Bunun için staj yeri bulmakta olduğu gibi iş arama yollarına başvurabileceğin gibi eğer Alman şirketinde çalışıyorsan, iç ilanlar aracılığıyla da gelebilirsin. En acısız ve en hızlı yol kesinlikle iç ilanlar olacaktır, zaten şirketin yapısını bildiğin için burada da çok benzer bir çalışma ortamıyla karşılaşman olası.

Almanya’da iş bulmayı detaylı olarak anlattığım How to Find a Job in Germany yazım iyi bir rehber görevi görecektir.

Almanya İş Arama Vizesi

Almanya, yetişmiş eleman, usta ya da meslek sahibi insan eksikliğini gidermek ve iş gücünü artırmak amacıyla çıkarmış olduğu yasayla, elinde ustalık belgesi olan ya da yüksek eğitimini tamamlamış kişilere, Almanya’da iş arayabilmeleri için iş arama vizesi vermeye başladı. Bu vize sayesinde Almanya’ya gelip yerinde araştırma yapıp şirketlerle direkt iletişim kurmayı deneyebilirsin. Bu 6 aylık vize sayesinde Almanca dil öğrenimine burada devam edebilir ve aynı zamanda iş arayabilirsin. Aylık 900 Euro gibi bir miktarı bankada bloke hesap açtırarak, bloke hesabına yatırmalısın ve öncesinde birkaç Almanca kurunu Türkiye’de tamamlamak, yapmış olduğun iş başvuruları ve şirket araştırmaları ya da şirketlerle karşılıklı mailleriniz vizeyi almanı kolaylaştıracaktır.

Detaylı bilgi için bu siteyi incelemeni öneririm.

Umarım Almanya’ya Nasıl Gidebilirim sorusunun cevabını bulabilmişsindir ve yararlı bir yazı olmuştur. Eğer Almanya’ya Nasıl Gidebilirim ile ilgili soruların varsa Instagram hesabımızdan bize ulaşıp sorularını sorabilirsin.

Paylaş !

Advertisements

Önerilen İçerikler

2 Yorum

 1. Merhaba,
  Yazılarınız için çok teşekkürler, bloga büyük emek vermişsiniz. Aslında yazacağım yorum biraz ilgisiz ama en güncel yazınız bu olduğu için buraya yazıyorum. İzninizle birkaç soru soracağım, umarım görürsünüz.
  1) Şöyle ki ben Türkiye’de uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans yapıyorum ve doktoraya Almanya’da devam etmek istiyorum. Sizce Almanya’da yüksek lisansa mı yoksa doktoraya kabul almak mı daha kolay?
  2) Almanya’da sosyal bilimler alanında kabul almak kolay mı zor mu? Ortalamamızın ve İngilizce puanımızın iyi olduğunu varsayarsak? Almanya’nın mühendisler ve diğer teknik çalışanlar için kabul alması kolay bir ülke olduğunun farkındayım ancak sosyal bilimler için çok daha zorlu bir süreç mi var?
  3) Benim için en can alıcı kısmı burs bulmak. Açıkçası part time çalışabilirim asla problem değil ancak okuldan burs almamız zor mu? Yani doğrudan research assistant olarak burslu kabul almak söz konusu mu yoksa okul hiçbir şekilde buna karışmıyor mu? Açıkçası sosyal bilimlere burs veren kurum olarak sadece DAAD’ı biliyorum, tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Ve son olarak naçizane bir öneri sunmak isterim. Eğer farklı alanlardan arkadaşlarınızın da tecrübelerini aktarmış olursanız çok verimli bir kaynak yaratmış olursunuz.
  Umarım fazla olmamıştır sorular. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Büşra,

   Çok teşekkür ederiz, bloga ve emeğimize dair güzel düşüncelerin için. Ayrıca soruların gayet de alakalı şeyler 😊

   1. İlk olarak yüksek lisansa kabul almak çok çok daha kolay, üniversitede doktora yapanlar genellikle, profesörün kendi “chair”inde yapıyorlar, bu durumda da profesörün o alanda kadro açması demek oluyor ve bu durumda TA / RA olarak çalışabilirsin.

   Diğer durum ise şirketlerin doktora pozisyonları, bu durumda da şirkete ya da pozisyona başvuru yapıyorsun ve şirketin hali hazırda da birlikte araştırma yaptığı üniversiteler var, her iki taraftan da birer danışmanın oluyor ve şirketten belli bir ücret alıyorsun genel olarak.

   2. Almanyada teknik okul sayısı daha fazla ama üniversitelerin de sayısı yabana atılacak gibi değil, bu yüzden bu şekilde bi ayrım yapabilmemiz mümkün değil. Süreç çok farklı değil, hatta kabul olmak daha kolay olabilir, çünkü dediğin gibi Almanya’nın ünü teknik konularda çok çok ilerde, ve sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda dünya genelinde, o yüzden teknik konulara başvuru sayısı çok fazla oluyor.

   3. Master sırasında burs çok kolay değil ama yukarıda bahsettiğim gibi doktora sırasında bu çok daha mümkün, nerede yaparsan yap, belli bir oranda gelirin olacak. Ayrıca dediğin gibi daad burs veren kurumların başında.

   Diğer alanlardan çok fazla arkadaşlarımızla henüz bunları konuşamadık, umarım zamanla bu da olacaktır.

   Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir