1. Almanya’da yüksek lisansa kabul almak için neler gerekiyor?
  Üniversiteden üniversiteye yüksek lisans programından programına değişmekle beraber yüksek not ortalaması, İngilizce dil sınav sonucu (IELTS, TOEFL, vs.) ya da lisans eğitiminin İngilizce olduğuna dair kanıt gerekmektedir.
  Uni-Assist ön değerlendirme belgesi de yüksek lisansa başvuru için gerekli belgelerden biri.

 2. İngilizce bilgimi nasıl kanıtlayabilirim?
  Bölümden bölüme üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber genel olarak geçerli olan sınavlar :
  IELTS, TOEFL, CAE (Cambridge Advanced English), CPE (Cambridge Proficiency English)
 3. Almanca bilgisine ihtiyacım var mı?
  Eğer bölümünüzün dili İngilizce ise ilk olarak Almancaya ihtiyacınız olmayacaktır, eğer Bavyera’da okuyorsanız ilk dönem sonunda en az A1 seviyesini tamamladığınıza dair kanıt sunmanız gerekmekte. Eğer A1 üzeri seviyeyi tamamladığınıza dair sınav sonucu ya da katılım belgesi varsa kayıt sırasında Kayıt Ofisine verebilirsiniz.
  Bunun dışında günlük yaşamda Almanca’nın gerekli olduğunu bilmelisiniz, restoranlarda, kafelerde ya da devlet dairelerinde İngilizce’yle işlerinizi halletmeniz mümkün olmayabilir.Ayrıca mezuniyet sonrasında iş bulmak için ve staj, iş başvurularınızın hazır filtreleri geçebilmesi için Almanca bilmeniz yararınıza olacaktır.
  Eğer Almanca bir bölüm okumak istiyorsanız, bölümünüzün gerekliliklerine bağlı B2 ya da daha yüksek seviyede Almancanızın olması gerekmektedir. Eğer Almanca sınav sonucunuz yoksa okulunuzun yapacağı sınava katılabilirsiniz ya da Almanca bilginizi TestDaf ile kanıtlayabilirsiniz.
 4. Başvuru için ne gerekli? Nasıl başvurabilirim?
  Başvuru koşulları bölümden bölüme değişiyor, bu yüzden başvurmayı düşündüğünüz, istediğiniz bölümün internet sayfasından güncel bilgiyi almalısınız. Bu yazımızdan ya da bundan iki farklı örneği görmeniz mümkün olacaktır.
 5. Hangi kurumdan burs alabilirim?
  DAAD, Deutschland Stipendium bizim bilgi sahibi olduğumuz burs sağlayıcıları. Bunun dışında okulunuzun International Office’i ya da Student Council’ı ile irtibata geçebilirsiniz.
 6. Yabancı dil seviyem ne olmalı?
  Yüksek lisans kabulü için gereken seviye en az B1 olmakla beraber B2 ya da C1 seviyesindeki yabancı dil seviyesiyle derslerinizi anlamakta, profesörlerle iletişime geçmekte rahat edersiniz. Bu yüzden yabancı dilinizi geliştirmek için en kısa zamanda emek harcamaya başlamanızı öneririm.
 7. Part time olarak çalışma imkanım var mı? Varsa nerede?
  Alacağınız öğrenci vizesi ile 120 tam gün, 240 gün yarı zamanlı çalışabilirsiniz. Eğer bir takvim yılı içinde gönüllü staj yapmayı planlıyorsanız da 120 gün sınırını aklınızda tutmanız gerekmektedir. Bu ara bilgi sonrasında nerede çalışabileceğinize dönelim.
  Eğer alanınızda deneyiminiz varsa part time (Werkstudent / Working Student) olarak kendi alanınızdaki firmalarda çalışabilirsiniz.
  Ya da kendinizi geliştirmek istediğiniz alandaki profesörlerinizle konuşup laboratuvarlarında ya da araştırma projelerinde çalışarak para kazanabilirsiniz.
  Eğer bu iki seçenek uygun değilse ve Almancanız varsa kafelerde, restoranlarda garson ya da marketlerde kasiyer olarak çalışmanız mümkün olacaktır.
 8. Vize almak için bloke hesap gerekli mi?
  Vize almak için ilk bir yıllık masraflarınızın ya da uzun süreli yaşam masraflarınızın karşılanacağını kanıtlamanız gerekmekte. Bunun ilk yolu Almanya’da bloke hesap açtırmak ve en az bir yıllık miktarı bu hesaba yatırmak. Diğer bir yolu da Almanya’da yaşayan birinin size sponsor olması. Detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.
 9. Mezuniyet sonrasında iş bulma şansım nedir?
  Okuduğunuz bölüme, deneyimlerinize, tez yazdığınız alana, Almanca bilginize bağlı olarak iş bulma şansınız değişmekte. Eğer deneyiminiz varsa, tez yazdığınız alan gelişen bir alansa ve Almanca konuşmakta zorluk çekmiyorsanız iş bulmakta zorlanmayacaksınızdır.
 10. Lisans ortalamam yüksek değil, Almanya’da Yüksek Lisans’tan kabul alabilir miyim?
  Bu soru bize en çok iletilen soru açıkçası ve maalesef sorunun cevabını bilmiyoruz. Ama yüksek lisans başvurunuzun değerlendirilmesi bölümden bölüme üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber, eğer aksi belirtilmediyse, yüksek lisans değerlendirmeniz lisans ortalamasına göre yapılacaktır. Bu yüzden ortalamanız ne kadar yüksekse şansınız da o kadar yüksektir ama bu demek değil ki düşük bir ortalama ile de kabul almak mümkün olmasın. Her master programının belli bir kontenjanı var ve yüksek lisansa başvuran herkes lisans ortalamasına, dil puanına, alınabilecek ekstra puanlara göre sıralanıyor. Eğer ekstra puandan, süreçten bahsedilmediyse sadece lisans ortalamasına göre bir sıralama yapılacaktır ve bu durumda da ortalamanız çok önemli.

Paylaş !